“DTR Dış Ticaret Uzmanlık Programı”'nın kariyere yönelik eğitim programları arasında teori ile pratiği en anlaşılabilir ve uygulanabilir biçimde buluşturmayı başaran bir felsefesi var. Bu anlamda gerek meslek hayatına yeni başlayanlar için gerekse bilgilerini tazelemek amacı güden profesyoneller için katma değerinin son derece fazla olduğunu düşünüyorum. Program, yalnızca eğitsel bir süreç olmakla kalmayıp, iş hayatının belli noktalarında ortak paydalarda buluşacağınız bir sosyal ortam da sunmakta.”

Arzu AVCI
TAV – Tepe Akfen Vie Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş.
Executive International Procurement & Trade Finance“2001 yılı başında çalıştığım şirketin lojistik müdürlüğüne atanmıştım. O güne kadar ithalat ağırlıklı olarak bir takım işlemlerin nasıl yapıldığını bilmekte idiysem de, teknik altyapımın yeterli olmadığını hissetmeye başlamıştım ve bir arkadaşımın yönlendirmesi ile Sayın Ali Dölek'in dış ticaret eğitimine katıldım. Eğitimde konuların yoğun olmasının yanı sıra iyi bir sistematiğe sahip olması ve bol örneklerle destekleniyor olması, sıkılmadan ve neredeyse farkında olmadan birçok konuyu kolaylıkla hazmetmemi sağladı. Eğitimin bittiğinde ne kadar isabetli bir karar verdiğimin farkına vardım.”

Alemdar KILIÇOĞLU
Aksa Jeneratör Lojistik Müdürü

 

“Teorik olarak en sağlıklı şekilde verilen eğitimden çok daha önemli olmak üzere pratikte bu bilgilerin nasıl kullanılacağı en iyi şekilde veriliyor. Verilen bilgilerin havada kalması böylelikle engellenmiş oluyor. Hem bizzat doldurulan sayısız belgeyle işin püf noktaları atlanmamış oluyor, hem de dış ticaretle ilgili olarak bundan sonra yapabileceklerimiz hakkında bir vizyon sahibi olmamız sağlanıyor. Her açıdan çok başarılı bulduğum bu eğitim için tekrar teşekkür ediyorum.”

Erhan AK
Nexans - Turkey Treasury Manager

“Bir Kızılderili atasözünde şöyle der: “bana söylersen unutabilirim, gösterirsen anımsayabilirim, ama beni de katarsan anlarım” İşte DTR Danışmanlık'tan aldığım eğitim aslında bu sözlerle özetlenebilir. Teorik bilgilerin ışığında, klasik eğitim anlayışının dışında belgeler üzerinde uygulamalı olarak verilen eğitimlerle dış ticaretle ilgili günlük uygulamalarda karşılaşılabilecek problemlerin çözümleri ile ilgili gerekli her türlü bilginin alınabileceği, interaktif ve %100 faydalı bir eğitim. Teşekkürler Ali Dölek.”

Serkan ENÖZ
EİS – Eczacıbaşı İlaç Sanayi
Dışsatım Hizmetleri Uzmanı

 

“DTR Danışmanlık'tan almış olduğum eğitimin çok kapsamlı ve çok başarılı bir eğitim olduğunu öncelikle belirtmek isterim. Gerek dokümanların yeterliliği gerekse eğitimci Ali Bey'in tecrübelerini dinlemek çok faydalı oluyor. Katılımcıların farklı sektörlerde görev alıyor olmaları ve kaliteli bir ortam sağlanıyor olması da eğitimin faydalı geçmesinde önemli bir etkendir.”

Didem ÇELİKKANAT
Aslim-Alarko Dış Ticaret Sorumlusu

 

“Ülkemizde dış ticaret hala babadan kalma usullerle yapılmakta. Farklılık yaratıp kazanmak için yapılacak en güzel şey işi bilen ve konuya gerçekten her yönüyle hakim kişi ve kurumlardan öğrenmek gerekmekte. Ben de farklılığı doğru yerde, doğru zaman ve doğru kişiden öğrendim. Yeni dış ticaret adaylarının da bu şansı yakalamalarını isterim.

M. Güçlü KAYHAN
Şahinler Holding
Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş.
Finansman Uzmanı


“Dış ticaret uzmanlık programına katılırken aslında biraz tereddütlüydüm. Çünkü daha evvel bu alanda katıldığım birkaç eğitim gibi sadece teorik ve hukuki bilgilerin verileceğini ve sonuçta aklımda bir şey kalmayacağını ve iş hayatında uygulayamayacağımı düşünüyordum. Daha ilk gün bunun böyle olmadığını anladım. Teori ve pratiğin bir arada anında verildiğini görmek beni umutlandırmıştı. Eğitimcinin uzun yıllar bu konu ile ilgili her aşamada çalışmış olması bizim için büyük avantajdı. Her konunun birkaç örnekle pekiştirilerek anlatılması kısa sürede konuyu anlamamıza sebep oluyordu. Ben programa katılmadan önce 5 yıllık bir iş deneyimine sahiptim ancak bu eğitim sonucunda olayları bir bütün halinde görüp yorumlamaya başlayabildim. Artık bir sorunla karşılaştığımda olayın tümünü bildiğimden en uygun çözümü kendim bulabiliyorum. Programa daha önce hiç iş tecrübesi olmadan katılan arkadaşların da kısa sürede kendine güvenerek “ben bu işi biliyorum” diyecek düzeye gelmeleri beni çok şaşırtmıştı. Bence bir eğitimin başarılı olması için eğitim veren kurumun güvenilir olması kadar eğitimcinin bilgisi, tecrübesi ve bunu aktarım tarzı da çok önemli. Bunları bir arada bulduğum için çok şanslıydım.”

Hakan HAVAYİR
Çalık Holding GAP Pazarlama
Dış Ticaret Sorumlusu

 

“Hangi yaşta ve konumda olursanız olun bu programın insana, özellikle de bir işadamına çok şey kattığını düşünüyorum. Program boyunca Ali Bey ve ekibinin performanslarına hayran kalacaksınız. Programın en büyük özelliği ders havasından çok tamamen uygulama ağırlıklı bir işyeri atmosferi yaratılarak staj yapar gibi bir ortam yaratılmış olması.”

Mete KAZACA
Bilkim Group Dış Ticaret Müdürü

“Eğitime başlarkan operasyonel iş akışından fazlasını beklemezken, şu anda kurmuş olduğum şirketin iş planlarını oluştururken dahi eğitim programının ve Ali Bey'in kattığı vizyonun faydalarını görmüş olduğumu fark ediyorum. Teorik, belki de ilk bakışta biraz sıkıcı gibi görünen mevzuat kısımlarını dahi interaktif bir eğitimle kolayca özümsediğimi söyleyebilirim. Ayrıca tek bir eğitimcinin kambiyo, nakliye, sigorta, ödeme şekilleri, gümrük, teşvikler gibi tüm konulara hakim olacağına inanmazken, eğitim esnasında her bir konunun tamamen ilişkili olduğunu gördüm ve tüm bu konulara tam anlamıyla hakim birinden aldığım eğitimle herhangi bir kopukluk olmaması da sağlanmış oldu. Tabii eğitim ortamına değinmeden geçemeyeceğim: eğitim salonunuzun altyapısı, temizliği, servis ve ikramlarınız, ciddiyetiniz, işinize saygınız için size, yine harika bir iletişim ortamı olduğu için katılımcı arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

 

Hakan TEKİN
Dış Ticaret Girişimcisi

 

“DTR Danışmanlık'ın Sn. Ali Dölek liderliğinde düzenlemiş olduğu Dış Ticaret Uzmanlık Programı'na Kordsa'dan 4 kişilik bir ekip olarak katıldık. Grubumuz End.Müh., Kimya Müh., Finansman ve İşletme kökenli arkadaşlardan oluşuyordu. Bu kadar kısa bir sürede, böyle bir karmaşık grubu aynı bilgi düzeyine getiren, ithalat, ihracat, gümrük, kambiyo, teşvik, serbest bölge gibi bir çok konuda derinlemesine bilgi veren ve uygulamalı örneklerle de desteklenen bu programın bize ve iş hayatındaki yaklaşımlarımıza kattıkları için program yöneticisine ve DTR'ye teşekkür ederiz. Aslında kısa “sakın kaçırmayın…” deriz.

KORDSA
Satış, Operasyon ve Planlama Grubu

 

“Oldukça ayrıntılı olan dış ticaret süreçlerinin formüle edilerek anlaşılması çok kolay hale getirilmesi bir yana, bence programın en büyük katma değeri, katılımcılara açmış olduğu ufuk ve kazandırdığı vizyondur. Bu bağlamda, Sn. Ali Dölek'in bitmeyen enerjisi ve engin deneyimi ile bir çok sektördeki uygulamaları yaşanmış örneklerle anlaşması sayesinde program akademik ders niteliği ile sınırlanmaktan kurtulup, uygulamalı hale gelmektedir.”

DOĞAN OFSET
Kaan Ovacık - Dış Ticaret Sorumlusu

“Mevzuatın çok değişik malzemelerde ve durumlarda nasıl yorumlanması gerektiğini uygulamalı olarak veren programın iş hayatımda büyük faydasını görmekteyim. Yeni atandığım göreve çok çabuk adapte olmamı sağladı. Eğitim sırasında çeşitli sektörlerden çalışan tecrübelerini dinlemek mevzuat hakkındaki bilgilerimi daha da geliştir. Tek bir sektörün sorunlarına dalınıp detaylarla vakit kaybedilmedi.”


NETAŞ NORTEL NETWORKS
Oğuz Erhamza Satınalma Müdürü

 

“Dış ticaret ile ilgili konularda bilgilenmemiz gerektiğinde daha önce eğitim almış üç arkadaşımızdan bu konuda tek adresin Sn. Ali Dölek Bey ve DTR Danışmanlık olabileceğini öğrendik. Ancak yoğun çalışma temposu arasında akşam programında verim olup olmayacağı konusunda endişelerimiz vardı. Kesin bir saatten sonra uyuyacaktık. Yanılmışız. Bunu ilk derse girdiğimiz ve akşam saatin 22.30'a yaklaşmasına rağmen öğrenmeye devam ettiğimizi fark ettiğimizde anladık ve kurs süresince bu ilgimizden hiçbir şey yitirmedik. Ali Bey'i dinlediğinizde başarının nasıl sağlandığını siz de anlayacaksınız.”

NETAŞ
Sevgi Sak Supply Management Dept.

“Bir gazetede DTR ‘nin ilanını gördüm. Aradım, bana kursun içeriği ile ilgili bilgileri gönderdiler ve daha sonra demo programına katıldım. İtiraf etmeliyim ki, bu toplantıda anlatılanlar abartılı, hedefler ise fazla yüksek gibi geldi. Kursa ilk başladığımız andan itibaren Ali Dölek bizi “staja gelmiş meslekdaşları” olarak gördü. İşin ilginci, başlangıçta biz böyle hissetmezken birkaç hafta sonra biz de kendimizi böyle görmeye başladık, çünkü program klasik bir kurs gibi teorik bilgilerin ağırlıkta olduğu, kitaptan ders takip etme şeklinde değil sanki bir şirketin dış ticaret departmanında çalışıyormuş gibi, gerektiğinde beyannamelerin, evrakların doldurulduğu, gerektiğinde maliyet hesaplamalarının yapıldığı, karşılaşılabilecek sorunların ve olayların çözümüne yönelik tartışmaların olduğu bir staj şeklindeydi. Şu anda kursa gittiğim arkadaşımla birlikte bir dış ticaret şirketi kurduk ve eğitmenimiz Ali Dölek'ten de sürekli destekler almaktayız. Yalnız kurs sırasında değil, kurs bittikten sonra da Ali Bey'in bize destek olmaya devam etmesi, bu kurstan beklediğimden çok fazlasını bulmama sebep oldu. Teşekkürler Hocam, Teşekkürler DTR.”

Saltuk Karahan
Dış Ticaret Girişimcisi